Elektronika - baza wiedzy

Sygnalizator włączenia świateł mijania


Przedstawiony poniżej układ sygnalizatora informuje przy pomocy dźwięku (melodyjki) o konieczności włączenia świateł mijania w okresie zimowym od października do marca. Po przełączeniu włącznika WŁ1 funkcja układu zmienia się i informuje on o pozostawieniu zapalonych świateł w samochodzie - w okresie letnim od marca do października.

W pozycji przełącznika pokazanej na schemacie (ZIMA) po włączeniu stacyjki do wejścia B1 układu zostaje doprowadzone napięcie zasilania, za pośrednictwem diody D1. Jeżeli światła mijania nie są zapalone punkt B2 układu połączony jest z masą przez włókno jednej z żarówek. Zatem przez diodę D3 masa układu (katody diody D5, masa US1 i emiter T1) zostają połączone z masą samochodu. Powoduje to włączenie generatora melodyjki US1. Jeżeli zapalimy światła punkt B2 znajdzie się na potencjale +12V i melodyjka zostanie włączona. Otwarcie drzwi przy włączonej stacyjce także spowoduje włączenie melodyjki.

W drugiej pozycji włącznika WŁ1 (LATO) pozostawienie zapalonych świateł włącza melodyjkę w momencie otwarcia drzwi. Układ jest wtedy zasilany przez diodę D2, wejście B2, a masa podawana jest przez włącznik drzwiowy i diodę D4, wejście B3.