Elektronika - baza wiedzy

Przełącznik 22kHz do LNB


Starszego typu lub tańsze odbiorniki telewizji satelitarnej nie posiadają generatora 22kHz. Myślę, że nie trzeba przekonywać o potrzebie jego stosowania (odbiór sygnału z dwóch satelitów bez pozycjonera). Generator taki można kupić w sklepach, jednak prostota instalacji okupiona jest późniejszą kłopotliwą obsługą za pomocą klawisza w pilocie TV/SAT.

Postanowiłem zrobić przełącznik automatyczny, włączany tylko w określonych warunkach. Wykorzystałem do tego celu górny segment setki wyświetlacza LED. Warunkiem poprawnej pracy układu z rysunku jest ciągłe a nie sekwencyjne świecenie wyświetlacza oraz "ósemki" o wspólnej katodzie i wyświetlanie np. kanału 1 w formacie "1" a nie "001". W stosunkowo prosty sposób można dostosować go do pracy ze wspólną anodą a nawet do wyświetlacza sekwencyjnego.

Generator jest włączany, gdy odbiornik pracuje na kanałach 100-199 i właśnie na nich powinno się zaprogramować kanały drugiego satelity.

Trochę zamieszania może powstać, jeżeli oprócz wskazywania kanału wyświetlacz informuje o innych stanach pracy urządzenia. W moim przypadku w czasie programowania kanału wyświetlacz podaje informacje o częstotliwości, polaryzacji lub pośredniej fonii, dlatego programowanie było wręcz niemożliwe (włączanie i wyłączanie generatora powodowało stałe przełączanie się pomiędzy satelitami). W celu wyeliminowania tej niedogodności zastosowałem przełącznik:

OFF - programowanie 1 satelity (kanały 1-99)
ON - programowanie 2 satelity (kanały 100-199)
AUTO - normalna praca w trybie automatycznym