Baza wiedzy Blog

Arduino Nano

Arduino Nano – wstęp

Arduino posiada kilka płytek programowalnych, między innymi UNO oraz Leonardo, ale są również mniej znane modele takie jak Nano lub Pro mini. W tym materiale skupimy się na Arduino Nano. Jest to wersja mniejsza od UNO, a zarazem większa od Pro mini. Co zatem oferuje?

Płytka arduino nano

Specyfikacje

Może trochę specyfikacji tego urządzenia. Zasila się je przy użyciu przewodu mini USB. Do poprawnej pracy Nano potrzebuje napięcia 5V. Wyposażone jest w 22 wyjścia cyfrowe oraz 8 analogowych. Sześć z wyjść cyfrowych są wyjściami modulowanymi. Urządzenie posiada również wyjścia zasilające oraz uziemienie. Z podstawowych specyfikacji to wszystko, ponieważ tyle wystarczy aby pracować na tym urządzeniu.

Sposób podłączenia

Jest to urządzenie bardzo zbliżone do Arduino UNO, ponieważ zasada działania tej płytki jest praktycznie identyczna. Najważniejszą jednak różnicą między nimi jest fakt że aby używać Arduino Nano, potrzebujemy również płytki stykowej

Płytka stykowa

Urządzenie po prostu wpinamy ( najlepiej na środku ) i łączymy z elementami takimi jak diody rezystory czujniki, za pomocą przewodów połączeniowych, zupełnie tak jak w Arduino Uno, z tą różnicą że na płytce.

Oczywiście do programowania używamy środowiska Arduino IDE ( w ustawieniach należy po prostu zmienić rodzaj płytki na Arduino Nano ).

Przykłady

Prosty układ z mrugającą  diodą:

Mrugająca dioda

Diodę wraz z odpowiednio dobranym rezystorem wpinamy pod wejście cyfrowe 13, a drugą nóżkę diody uziemiamy. Program jest identyczny jak w zwykłym arduino i można go znaleźć na oficjalnej stronie arduino: https://www.arduino.cc/en/tutorial/blink.     Według programu dioda świeci przez sekundę, a potem przez kolejną sekundę nie świeci.

 

Arduino Nano idealnie nadaje się kiedy chcemy zrobić jakiś większy projekt który nie zajmie dużo miejsca i chcemy aby był on mobilny. W robotach mimo wszystko używa się płytki UNO, aczkolwiek praktyczniejsze jest użycie mniejszego modelu.

robot robot

 

Innym ciekawym projektem jest również układ składający się z trzech buzzerów, które odgrywają różne melodie ( w tym wypadku Happy Birthday )

projekt happy birthday

Zaskakuje tutaj wielkość tego układu, ponieważ jest on zrobiony na płytce z 170 pinami i cały układ jest rozmiarem trochę większy od dużej monety. To jest idealny przykład na użyteczność arduino Nano. Gdybyśmy użyli do tego celu płytki UNO to zajęłoby to kilkukrotnie więcej miejsca. Oczywiście znowu link do strony arduino: https://create.arduino.cc/projecthub/liss/happy-birthday-melody-on-arduino-nano-with-3-way-polyphony-c80c31?ref=tag&ref_id=sound&offset=3

Podsumowanie i cena

Czyli podsumowując Arduino Nano to najzwyczajniej w świecie mniejsza wersja UNO. Znajduje zastosowanie w różnych najczęściej rozbudowanych układach, przy czym zachowuje mobilność tego układu. Cena jaką należy wydać za to urządzenie to 20€ lub około 15 zł za podróbkę, bądź inaczej zwanego klona.