Dlaczego Mac jest lepszy od Windowsa?

Popularność Windowsa

Najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie jest Windows. W takim razie, skoro Mac OS jest lepszy to czemu korzysta z niego tak mało osób? Odpowiedź jest prosta – Urządzenia wyposażone w system Windows 10 są po prostu tańsze od sprzętów Apple. Nie zmienia to jednak faktu, iż są lepsze i warto zastanowić się czy nie opłaca się dołożyć trochę pieniędzy do np. MacBooka.

Laptop z Windows 10

Laptop z Windows 10

Łatwość wyboru

Po pierwsze, Apple ma niewiele urządzeń w ofercie i łatwiej jest dobrać coś dla siebie. Wydawałoby się, że jest na odwrót, ale jak spojrzymy ile mamy na rynku laptopów i komputerów, to dojdzie do nas że są one zwyczajnie podobne. Wybieranie spośród setki podobnych produktów, które nieznacznie różnią się wizualnie mija się z celem. W zasadzie w sklepie Apple znajdziemy 6 rodzajów laptopów / komputerów ( po 3 z każdego rodzaju ). MacBook jest najtańszą opcją, dalej MacBook Air oraz MacBook Pro, który jest najdroższy, a zarazem najwydajniejszy. Dwa pierwsze modele charakteryzuje niebagatelny design i mobilność, a MacBook Pro ma bardzo dobrą specyfikację. Z komputerów wybierzemy jeden z modeli iMac, iMac Pro lub Mac Pro. Zarówno iMac, jak też iMac Pro są komputerami All In One, natomiast Mac Pro jest osobnym urządzeniem. Aby każdy mógł znaleźć odpowiedni dla siebie model, to do wyboru jest kilka konfiguracji każdego Mac’a. Różnią się one rozmiarami ekranu oraz specyfikacją.

MacBook Pro

MacBook Pro

Serwisowanie i naprawy

Po drugie, serwisowanie Mac’ów jest o wiele prostsze niż w przypadku innych komputerów. Wystarczy przynieść swoje urządzenie do autoryzowanego sklepu Apple, gdzie zostanie one naprawione przez profesjonalistów. Być może nie jest to tak tania usługa jak w innych serwisach, ale z pewnością jest bezpieczna.

Rozbudowany System Apple

Idąc dalej, mamy rozbudowany system, który łączy wszystkie urządzenia Apple, więc jeżeli mamy np. iPhone’a to jest to kolejny argument za kupnem Mac’a. Microsoft też ma swój system, ale nie jest on tak popularny i nie działa tak sprawnie jak w przypadku marki Apple. Z resztą wielu użytkowników i tak używa Google do synchronizacji z smartfonami.

Oprogramowanie i system

Apple w swoich urządzeniach preinstaluje oprogramowanie do podstawowych czynności takich jak pisanie dokumentów, edytowanie zdjęć i filmów czy nawet tworzenie muzyki. W systemie Windows tego nie znajdziemy, a niektóre nawet płatne programy nie dorównują poziomem do tych z Mac’a. Ponadto Windows bardzo często zmusza nas do korzystania z wielu bezużytecznych aplikacji, których nie da rady odinstalować. Aplikacje takie zajmują cenne miejsce na dysku i nieraz mogą nas zdenerwować.

Zostają przy systemie warto wspomnieć, że Mac ma zawsze darmowe aktualizacje systemu, które można bezproblemowo zainstalować jeżeli są one dostępne. Tak się składa że Apple przez długi czas wspiera nawet swoje najstarsze urządzenia, więc mamy zagwarantowane kilkuletnie uaktualnienia systemu. Poza tym system Mac OS jest bardzo intuicyjny prosty w obsłudze. Wiele osób ceni go sobie właśnie za to, ponieważ system Windows jest jakby nie patrzeć nieco skomplikowany. Komputer z Windowsem jest bardzo łatwo „zaśmiecić” lub zawirusować, co nie ma miejsca w Mac’u. System Apple jest zamknięty i bezpieczny, więc wgranie złośliwego oprogramowania graniczy z cudem.

Wygoda użytkowania

Jedną z cech, która charakteryzuj Apple, jest podejście do wyświetlaczy. Chyba żaden producent nie stosuje w swoich urządzeniach tak dobrych ekranów jakie znajdziemy w Mac’ach. Żywe ostre kolory, przy zachowaniu głębokiej czerni i jasność na wysokim poziomie to główne cechy tych wyświetlaczy.

wyświetlacz iMac'a

Patrząc na fizyczne cechy, obowiązkowo należy wspomnieć o gładziku z technologią Force Touch. W zależności od siły nacisku system wywoła inne działania. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, laptopy Apple stają się bardziej funkcjonalne. Nawet gładziki w starszych modelach bez Force Touch miały w sobie coś takiego, że były zwyczajnie wygodne.

Podsumowanie

Ostatnim argumentem na rzecz Apple jest możliwość zainstalowania Windowsa na Mac’u. Należy wspomnieć również, że nie działa to w dwie strony i na zwykłym komputerze nie zainstalujemy systemu Mac OS. Uważam, taka funkcja bije na głowę cały system Windows i tak naprawdę jest to jedyny słuszny argument za Apple. Jeżeli firma daje możliwość zainstalowania konkurencyjnego oprogramowania na swoich urządzeniach to jest pewna, swej sytuacji rynkowej. Osobiście nie widziałem nawet użytkowników Mac’ów z zainstalowanym systemem Microsoft’u. Jak widać świadczy to o niezawodności systemu Mac OS.