Asystent Google- Ogrom Funkcji

O Asystencie

Na przełomie nowego roku, na nasze urządzenia zawitał asystent Google, a więc największa konkurencja dla Alex’y Amazonu. Jak można się domyślić najwyższą funkcjonalnością asystenta będą się cieszyć smartfony Google’a. Co prawda asystenta możemy zainstalować na każdym smartfonie z systemem Android 6.0 wzwyż, a także na smartfonach z systemem iOS. Niestety nie wszyscy użytkownicy będą mogli korzystać ze wszystkich funkcji asystenta, a ten posiada ich ogrom. Powiem więcej, większość użytkowników może nie mieć pojęcia o takich funkcjach. Wirtualny system Google był na rynku jeszcze w poprzednim roku kalendarzowym, chociażby w urządzeniu  Google Home, czym zdobył serca wielu użytkowników na zachodzie. Wyżej wymieniony sprzęt kosztował pół tysiąca złotych, więc Google poszło na rękę swoim użytkownikom i wydało asystenta w formie aplikacji na telefon.

Odblokowywanie głosowe

W aplikacji przechodzimy krótki samouczek, który pozuje nam tylko podstawowe funkcje takie jak uruchamianie aplikacji, sprawdzanie pogody oraz innych informacji w Internecie itp. Natomiast ten system skrywa również wiele innych możliwości, takich jak chociażby uruchamianie telefonu głosem. Wystarczy odpowiednio to skonfigurować w ustawieniach asystenta i można będzie się cieszyć odblokowywaniem smartfona bez skomplikowanych pinów. Z pomocą głosu możemy również uruchamiać aplikacje w naszym telefonie i jest to bardzo dobrze zoptymalizowane, ponieważ aplikacje z poza Google również są rozpoznawane przez asystenta.

Szukanie miejsc w mapach Google

Wiele możliwości dają nam mapy Google. Wystarczy spytać o interesujące nas miejsce i dostaniemy wszystkie informacje jak na tacy. Można posunąć się dalej i np. spytać „Znajdź mi restauracje w pobliżu” i pojawi się cała lista z jadłodajniami. Działa to praktycznie ze wszystkimi miejscami o które spytamy.

Wyszukiwanie w mapach Google

Wyszukiwanie w mapach Google

Przekierowywanie niechcianych połączeń

Kolejna z funkcji dostępna jest na smartfonach Google Pixel, a chodzi tu o swego rodzaju przekierowywanie połączeń. Na pewno nie raz odebraliście telefon z myślą, że jest to coś ważnego i okazało się, że to jedynie telemarketer. Dzięki Asystentowi możemy uniknąć tego problemu, ponieważ jeżeli dzwoni do nas nieznany numer to możemy pozwolić Asystentowi „rozmawiać” i nieznajomym. Rozmówca jest informowany że będzie rozmawiać z  automatem. Rozmowa będzie pokazywana również na ekranie w formie transkrypcji, więc jeżeli jest to ważny telefon, to możemy w każdej chwili rozmawiać osobiście. Asystent Google poda nam również różne wiadomości, aby to uczynić wystarczy go spytać lub powiedzieć dzień dobry aby usłyszeć dzisiejszą pogodę oraz wiadomości. Oczywiście na początku należy go odpowiednio spersonalizować.

Nietuzinkowe funkcje

Jeżeli mamy gorszy dzień, możemy poprosić Asystenta Google aby powiedział nam coś miłego, lub dobrego. Co najlepsze, Asystent był niezagięty i się nie powtarzał, więc zawsze usłyszymy coś innego. W przeciwieństwie do innych funkcji, ta wydaje się być bardzo dopracowana w tej kwestii. Przykładem niedopracowanej Komedy jest np. „Zaśpiewaj mi piosenkę”, gdyż po wypowiedzeniu tych słów usłyszymy 4 piosenki, które potem się już powtarzają. Chociaż jakby nie patrzeć jest to chyba najmniej użyteczna funkcja, więc mała ilość odpowiedzi jest zrozumiała.

Powiedz mi coś miłego

Powiedz mi coś miłego

Powiedz mi coś dobrego

Powiedz mi coś dobrego

Ciekawym rozwiązaniem dla fanów sportu może być pokazywanie wyników meczów na żywo oraz wyników końcowych. Wystarczy spytać np. „Wynik spotkania Getafe Valencia”. Poza wyświetlonym wynikiem Google nawet go przeczyta.

Wyniki sportowe

Wyniki sportowe

Kolejna ciekawa funkcja będzie dotyczyła wiadomości głosowych, ponieważ z pomocą Asystenta Google możemy wysłać wiadomość na bezprzewodowy głośnik WiFi chociażby ten z Google Home.

Pomocny również w samochodzie

Asystent Google pomoże nam również w chwili gdy prowadzimy samochód i chcemy posłuchać muzyki bez odrywania rąk od kierownicy. Wystarczy poprosić „Odtwarzaj muzykę”, wtedy otworzy się uprzednio wybrana do odtwarzania muzyki aplikacja. W wypadku aplikacji YouTube, odtworzy się nasza playlista „Muzyka”. Siedząc w aucie przydatna może być również nawigacja, więc możemy spytać o trasę z miejsca A do miejsca B. Dla przykładu „Nawiguj z Warszawy do Torunia”.

Odtwarzanie muzyki

Odtwarzanie muzyki

Ustalanie trasy

Ustalanie trasy

Ważne powiadomienia oraz przypomnienia

Dzięki usłudze Asystenta Google będziemy mieć pewność ,że nie ominęliśmy ważnego maila, ponieważ możemy się go spytać „Pokaż mi nieprzeczytane emaile”. Jeżeli mamy słabą pamięć to możemy również ustawiać różne przypomnienia dzięki asystentowi. Przykładowo mówimy „Ustaw przypomnienie Urodziny siostry”, wtedy asystent zapyta o datę i godzinę. Tyczy się to również przypomnień krótkoterminowych, które raczej będą częściej używane. W przyszłości będziemy mieć możliwość poinformowania asystenta o czymś ważnym i poprosić o przypomnienie gdy o tym zapomnimy. Dla zobrazowania można założyć, że często gubimy swoje klucze, więc powiemy „Zapamiętaj że moje klucze leżą w kuchni” i gdy spytamy gdzie leżą klucze to uzyskamy odpowiedź. Póki co dostępne jest to jedynie w języku angielskim, aczkolwiek pozostaje czekać na aktualizację dla języka polskiego.

Przydatne funkcje

Z racji, że telefon służy głównie do porozumiewania się , to nie mogło tu zabraknąć funkcji głosowego inicjowania połączeń oraz dyktowania wiadomości SMS. Przykładowo mówimy zadzwoń do (…) lub napisz do (…) i dyktujemy wiadomość.

Inicjowanie połączeń wychodzących

Inicjowanie połączeń wychodzących

Wysyłanie wiadomości SMS

Wysyłanie wiadomości SMS

Google może nam służyć również jako podręczny translator, wystarczy spytać „Jak powiedzieć Dzień Dobry po niemiecku” i pokazuje nam się pisownia wraz z wymową.

Translator

Translator

Gdy wybieramy się na zakupy możemy w mgnieniu oka przygotować listę zakupową. Wystarczy użyć komendy „Zrób listę (…)”

Przy pomocy Asystenta Google możemy szybko ustawić alarm/budzik w telefonie, aby to uczynić należy powiedzieć „Obudź mnie o 8.00”. Poza budzikiem często używamy też minutnika, więc go też możemy ustawić z poziomu Asystenta Google- „Ustaw minutnik na 30 minut”.

Ustawianie budzika

Ustawianie budzika

Ustawianie minutnika

Ustawianie minutnika

Asystent Google źródłem rozrywki

Z poziomu Asystenta możemy pytać o różne rzeczy związane z telewizją np. „Na jakim kanale jest serial Barwy Szczęścia?”

Szukanie informacji telewizyjnych

Szukanie informacji telewizyjnych

Pozwala nam on korzystać z prostych urządzeń takich jak kalkulator. Jeżeli mamy zajęte ręce to może to się okazać dosyć przydatne. Natomiast jeżeli będziemy się nudzić możemy zagrać w proste gry takie jak pasjans, a jeżeli to nam nie wystarczy to Asystent Google opowie nam jakiś dowcip.

Opowiadanie dowcipów

Opowiadanie dowcipów

Rozrywka

Rozrywka

Aparat Google Lens

Asystent Google został wyposażony również w aparat służący różnym funkcjom:

– Kopiowanie tekstu

– Wyszukiwanie podobnych produktów

– Rozpoznawanie roślin i zwierząt

-Znajdowanie książek oraz multimediów

– Skanowanie QR kodów

Funkcja aparatu

Funkcja aparatu

Przyszłość Asystenta Google

Podsumowując, Google wprowadziło niemałą innowację na rynku smartfonów. Niektóre z funkcji wydają się być bardzo przydatne, zaś inne zdają się być całkowicie zbędne. Należy zwrócić uwagę, że czeka nas jeszcze wiele aktualizacji zanim Google Asystent stanie się w pełni użyteczny. Frustrujące są problemy z rozpoznawaniem mowy w głośnych pomieszczeniach, ponieważ nieraz musiałem powtarzać tą samą rzecz kilkukrotnie. Myślę że Google póki co skupi się na optymalizacji urządzeń zewnętrznych, takich jak np. lampa WiFi, którą można sterować głosowo. Na chwilę obecną jest możliwe podłączenie takich urządzeń ale nie działa to tak jak powinno. Gdyby Google wprowadziło na rynek kilka tego typu urządzeń, które byłyby kompatybilne z asystentem to można by się pokusić o tworzenie inteligentnego domu opartego na właśnie tym systemie. Stworzenie wirtualnego systemu to dopiero pierwszy krok i z niecierpliwością czekamy na kolejne…