Kody QR

W naszym życiu coraz częściej możemy natknąć się na tak zwane kody QR (Quick Response), z angielskiego „Szybka Odpowiedź”. Czym właściwie są i do czego służą te kody. Z racji że coraz więcej firm korzysta z tego rozwiązania, to warto zapoznać się z zasadą działania, aby w przyszłości być może samemu tworzyć własne kody QR.

przykładowy kod QR

przykładowy kod QR

W jakim celu firmy używają QR kody?

Marki odchodzą od tradycyjnej drukowanej reklamy. Z biegiem czasu tworzone są strony internetowe, przedstawiające firmę. Na takiej stronie znajdziemy ofertę firmy, ceny, lokalizację punktów stacjonarnych, kontakt do firmy i wiele innych. Zamiast pisać skomplilowane linki, lepiej skompresować go w kod, który można odtworzyć za pomocą telefonu. Aby odczytać kod QR wystarczy urządzenie z kamerą np. Smartfon. Najczęściej jednak będziemy musieli pobrać specjalną aplikację na nasze urządzenie.

przykładowa aplikacja służacą do odczytywania oraz generowania kodów QR

W jaki sposób działają kody QR

Zacznijmy od tego, co można zapisać za pomocą kodu QR:
– Adres URL strony internetowej
– Wizytówka z danymi kontaktowymi firmy
– Elektroniczna ulotka firmowa
– Pliki audio
– Obrazy
– Hasło do Wi-Fi aby po zeskanowaniu kodu, automatycznie się połączyć z siecią.
– Przekierowanie do innej aplikacji

Statyczne kody QR:
Takie kody dostarczają jedynie informacje. Możemy w ten sposób zapisać adres strony, wizytówkę itp. Takie kody tylko wyświetlają tekst, bądź obraz.

Dynamiczne kody QR:
Takie kody powodują konkretne działania. Na przykład przekierowują na konkretne strony ( Statyczne tylko wyświetlają, a dynamiczne łączą ze stroną bez naszego udziału).

W jaki sposób zbudowane są kody QR

Można powiedzieć, że kody QR zbudowane są w sposób binarny, ponieważ albo mamy „1” albo „0”. Siatka kodu podzielona jest na kontrastujące kwadraty (najczęściej są one koloru czarnego oraz białego)
Każdy kwadracik nazywany jest modułem, a im więcej informacji chcemy zapisać w kodzie QR, tym więcej modułów będziemy używać. Najmniejszy QR kod ma 21 na 21 modułów, a ich ilość wzrasta co 4, czyli dalej będzie 25×25 itp. Największy QR kod ma 177 na 177 modułów.

Zalety stosowania kodów QR

Kody QR mają szerokie zastosowanie w życiu społecznym. Dzięki nim możemy przekazać wiele informacji, nie tylko w formie tekstowej. Ponadto mają wiele zalet:
– Bezpieczny przesył informacji
– Można je odczytać przy pomocy praktycznie każdego smartfona, bądź komputera
– W łatwy sposób możemy utworzyć kody QR samodzielne
– Kody QR docierają do odbiorców lepiej niż zwykłe ulotki reklamowe

Podsumowanie

Podsumowując, QR kody są swego rodzaju rewolucją na rynku. Wynoszą marketing na wyższy poziom i przynoszą firmom wielu klientów. Są łatwe w tworzeniu poprzez specjalne generatory i proste w odczycie przez smartfony. Natomiast dynamiczne kody, pozwalają przyspieszyć użytkownikom wiele czynności, takich jak chociażby podłączenie pod sieć Wi-Fi.