Baza wiedzy Blog Technologia

Ekrany OLED i QLED

Są to stosunkowo nowe technologie, które obecnie spotykamy w telewizorach. Obie technologie są bardzo podobne do siebie, ale mimo wszystko różnią się od siebie. Cechą, która je łączy, jest fakt, że są zbudowane na podstawie technologii LED. Są one jednak od niej lepsze, ponieważ wprowadzają wiele usprawnień.

QLED

Ekrany QLED do swojego działania wykorzystują tradycyjne diody LED oraz kropki kwantowe. Litera „Q” wzięła się od słowa Quantum dot, oznaczającego właśnie kropkę kwantową. Powyższa technologia pozwala na zwiększenie wydajności wyświetlanego obrazu. Uzyskujemy wówczas lepsze kolory, wyższą jasność oraz głębsze odcienie czerni. Dzięki tej technologii, wyświetlacze QLED są w stanie wyświetlić około miliarda kolorów, w przeciwieństwie do tradycyjnych, które wyświetlają jedynie 16 milionów kolorów. To właśnie dzięki zastosowaniu tychże kropek ekrany cieszą się takimi parametrami. Tworzą one swego rodzaju filtr, przez który przechodzi światło z diod LED.

Kolory

Warstwa kwantowych kropek umieszczana jest pomiędzy podświetleniem ekranu a filtrem kolorów. Z racji, że owe kropki są mikroskopijnych rozmiarów, są w stanie modyfikować długość fal, zwiększając tym samym gamę kolorów. Przekłada się to na lepsze nasycenie barw oraz możliwość szerokiego „wyboru” odcieni. Należy pamiętać, że wyświetlacze QLED nie emitują światła ani kolorów. Ta technologia pozwala tylko dopracować tradycyjne wyświetlacze LED.

OLED

Technologia OLED to nic innego jak Organic – Led, czyli organiczny. Oznacza to, że diody OLED wykonane są ze związków organicznych, które mogą zapalać się osobno. Brzmi to bardzo skomplikowanie, ale oznacza to, że kolory na tych wyświetlaczach mogą być wyświetlane co do jednego piksela. Pozwala to na osiągnięcie bardzo dokładnych i głębokich kolorów. W wielkim skrócie kolor może być wyświetlony na dokładnie jednym pikselu. W tradycyjnych wyświetlaczach zawsze powstaje lekka „poświata” wokół tego konkretnego piksela. Taki zabieg pozwala na osiągnięcie wysokiego kontrastu, który nie dorównuje temu z wyświetlaczy LED. Gdy piksel ma być „wyłączony”, to zwyczajnie pozostaje czarny.

Porównanie parametrów

Jasność

Ekrany QLED, dzięki zastosowaniu dodatkowej warstwy przed filtrem kolorów, są w stanie lepiej je oświetlić. Już sama technologia LED charakteryzuje się wysoką jasnością, a w QLED jest po prostu jeszcze lepiej. Efekt wysokiej jasności osiąga się dlatego, że każdy kolor jest podświetlany bez utraty jego nasycenia. Nie oznacza to jednak, że OLED jest dużo gorszy w tej kwestii, ponieważ dzięki wysokiemu kontrastowi, ekran sprawia wrażenie jaśniejszego. Jak już wcześniej wspomniano, ekrany OLED mają idealne czernie. Oznacza to, że będziemy mieli wrażenie wysokiej jasności. Jednak jest to tylko wrażenie, a ekrany QLED są jaśniejsze i wynika to z ich budowy, a nie z wrażenia.

Poziom czerni

Poziom czerni jest nie podważalnie lepszy w wyświetlaczach OLED. Wynika to z osiągnięcia naturalnej czerni, a nie wyświetlaniu koloru czarnego w ekranach QLED. Jest to zaraz po jasności drugi najważniejszy parametr. Poziom czerni wpływa bezpośrednio na jakość kolorów oraz w niewielkim stopniu na jasność wyświetlanego obrazu.

Kontrast w wyświetlaczach OLED
Kontrast w wyświetlaczach OLED

Kolory

Co do kolorów to obie technologie charakteryzują się dobrze oddanymi kolorami. Wykorzystują do tego inne środki, ale efekty są podobne. Jednak mimo wszystko lepiej sprawa wygląda w wyświetlaczach QLED, dzięki zastosowaniu warstwy kwantowej. Pozwala to osiągnąć idealnie nasycone kolory przy zachowaniu wysokiego poziomu jasności. Ekrany OLED osiągają dobre parametry kolorów dzięki wysokiemu kontrastowi. Jednak tak jak w przypadku poziomu czerni, ekrany QLED, zawdzięczają osiągi swojej specyfikacji. Wyświetlacze OLED korzystają z technologii specjalnych diod, dzięki czemu tylko sprawiają wrażenie „dobrych”.

Czas reakcji

Ten parametr nie jest aż tak istotny, ale warto zwrócić na niego uwagę. Czas reakcji jest odpowiedzialny za ewentualne opóźnienia i rozmycia obrazu. Technologia OLED wykorzystuje pojedyncze piksele, dzięki czemu działają one szybko. W ekranach QLED występuje dodatkowa warstwa kwantowa, która nieznacznie pogarsza czas reakcji całego wyświetlacza.

Kąty widzenia

W ekranach QLED jakość obrazu pogarsza się wraz z odchyleniem. Oznacza to, że jak będziemy patrzeć pod nawet lekkim kątem, to kolory mogą być lekko zdeformowane. We wyświetlaczach OLED sprawa wygląda nieco lepiej, co stawia je w lepszym świetle.

Żywotność

Ciężko stwierdzić, która technologia „wytrzyma” dłużej. Konstrukcyjnie pałeczka znajduje się po stronie QLED, ponieważ jest to dopracowana technologia, a OLED jest czymś zupełnie nowym. Nie wiadomo jak będą zachowywać się diody OLED wraz z upływem czasu.

Ekonomia

Z ekonomicznego punktu widzenia należy spojrzeć na pobór prądu obu wyświetlaczy. Tutaj sprawa jest jasna. Dzięki prostszej budowie i mniejszej ilości użytych materiałów, ekrany OLED są dużo mniej prądożerne. Co do cen urządzeń, to są one niemal identyczne. Nie ma wielkich różnic cenowych pomiędzy wyświetlaczami OLED i QLED.

Podsumowanie

Telewizor QLED
Telewizor QLED

Wyświetlacze QLED charakteryzują się wysokim poziomem jasności, szeroką gamą kolorów oraz długą żywotnością. Ze względu na swoją budowę, ekrany QLED są wyraźnie większe od OLED.

Telewizor OLED
Telewizor OLED

Co do wyświetlaczy OLED, to cechują się fenomenalnym kontrastem, a co za tym idzie głębokimi odcieniami czerni. Poza tym oferują szerokie kąty widzenia oraz stosunkowo niewielkie wymiary.