Baza wiedzy Blog

Diody adresowalne RGB

Diody adresowalne- czym się charakteryzują

Diody adresowalne są to diodami RGB, które możemy programować, gdyż posiadają one wbudowany sterownik WS2812 (Każda dioda z osobna posiada taki sterownik) . Na pierwszy rzut oka, nie różni się niczym od zwykłych diod.

dioda adresowalna dioda RGB

Jeżeli porównamy diodę adresowalną ze zwykłą diodą RGB, to zobaczymy jedną różnicę. We wnętrzu diody inteligentnej (diody adresowalne często nazywa się również w ten sposób) znajduje się sterownik WS2812, dzięki któremu można w ciekawy sposób sterować diodami.

Czym są zwykłe diody RGB?

Diody RGB (RED, GREEN, BLUE) jak sama nazwa mówi, stworzone są z trzech odrębnych diod, które świecą jednocześnie. Tworzy to złudzenie jednego koloru (Z połączenia koloru czerwonego, zielonego oraz niebieskiego, można stworzyć każdy kolor) Diody dzielimy na dwa rodzaje:

-Ze wspólną katodą

-Ze wspólną anodą

Podział ten ma znaczenie podczas łączenia układów, ponieważ musimy wiedzieć czy mamy wspólny „plus” czy „minus”. Jeżeli nie jesteśmy pewni, który rodzaj diody mamy, to wystarczy połączyć metodą prób i błędów, ponieważ diody tak czy inaczej przewodzą tylko w jednym kierunku. Diody RGB mają prostą i jasną budowę, aczkolwiek programowanie ich nie należy do najprostszych czynności.

O diodach adresowalnych

Diody adresowalne łączone są szeregowo i najczęściej można je spotkać w postaci pasków LED

Ponadto na rynku dostępne są diody LED oraz SMD (Z czego te pierwsze używane są na płytkach stykowych, a te drugie w większych układach). Programujemy je z użyciem tylko jednego pinu. Wyjścia w taśmach lub płytkach z diodami inteligentnymi wyglądają następująco:

-Vcc (zasilanie)

-D in (pin sterujący całym układem)

-GND (uziemienie)

Taśma LED

Płytka z diodami adresowalnymi

Programowanie i możliwości

Aby móc programować, należy załączyć bibliotekę NeoPixel. W Internecie znajduje się wiele przykładowych programów dla diod programowalnych.

https://starter-kit.nettigo.pl/2017/01/adresowalne-diody-ws2812b-praktyce/  – chyba jeden z  najciekawszych efektów jakie można uzyskać

Przy użyciu diod adresowalnych możemy uzyskać efekty przechodzenia kolorów, albo automatycznie albo manualnie. Fenomenem diod adresowalnych jest fakt, że używają one tylko jednego pinu, a możemy uzyskać takie cuda. W całym układzie możemy sterować każdą diodą z osobna. Na przykład możemy ustalić jak ma świecić dioda piąta, siódma, jedenasta i każda inna z szeregu. Mamy taką możliwość, ponieważ diody połączone są szeregowo.

Podumowanie

Podsumowując, diody adresowalne różnią się od diod RGB występowaniem sterownika WS2812, który pozwala sterować diodami w szeregu. Diody te spotykamy w różnych postaciach, LED, SMD oraz w formie taśm i płytek.