Komputery

Interface równoległy AGP

Obecnie większość kart graficznych znajdujących się w komputerach PC współpracuje z magistralą PCI, nieliczni już posiadacze kart ISA z zazdrością patrzą na szybkość działania urządzeń PCI. Tymczasem okazuje się, że transfer oferowany przez PCI (maksymalnie 132 [MB/s]) przestał być wystarczający dla kart graficznych. Poza tym firma Intel chcąc utrzymać pozycję lidera rynku komputerowego pokazała, że jest w stanie oprócz produkcji procesorów ustanawiać inne standardy. W ten sposób narodził się interfejs AGP, czyli Accelerated Graphics Port.

Zalety interfejsu AGP :

przyspiesza przetwarzanie grafiki przez dodanie dedykowanej, szybkiej magistrali bezpośrednio pomiędzy chipsetem i kontrolerem grafiki,
pozwala karcie grafiki na bezpośrednie pobieranie danych dotyczących teksturowania z pamięci systemowej, zamiast, jak ma to miejsce w starszych urządzeniach, kopiować dane tekstur do pamięci grafiki przed ich wykorzystaniem,
maksymalny transfer danych przez to 528 [MB/s] przy częstotliwości taktowania 66 [MHz],
zastosowanie AGP zmniejsza także obciążenie magistrali PCI, co przyspiesza działanie innych podłączonych do niej urządzeń, takich jak np. adaptery SCSI.
Osoby tworzące grafikę reklamową czy też generujący światy VRML z pewnością powinny odkryć w wydajności AGP coś dla siebie. W przypadku wymiany komputera dobrym pomysłem jest zakupienie układów w standardzie AGP, natomiast testy wyraźnie pokazują, że nie warto inwestować w natychmiastową wymianę sprzętu tylko po to, aby za pomocą AGP zwiększyć wydajność przy przetwarzaniu grafiki – szybkie 128-bitowe karty graficzne PCI w testach wypadły porównywalnie z układami AGP, a ich cena, pomimo że wysoka, z pewnością nie przekroczy ceny nowej płyty głównej i grafiki AGP.

Podsumowanie wiadomości o AGP :

Wyniki różnych testów pokazały, że układy AGP dorównują szybkością działania najszybszym akceleratorom 3D z układami VooDoo pracującymi w magistrali PCI (układy Virge 325 dla PCI oraz Virge GX/2 AGP) i przewyższają ich wydajność.

Warto także zaznaczyć, że w obecnej chwili systemy operacyjne potrafią wykorzystywać jedynie niewielki procent mocy oferowanej przez AGP. Bez obawy można więc stwierdzić, iż jest to technologia przyszłości i zainwestowanie w nią może być dobrym pomysłem.