Baza wiedzy

Ogrzewanie podłogowe – Rodzaje oraz zalety

Dotychczas, najczęściej spotykanymi rodzajami ogrzewania były kaloryfery w mieszkaniach oraz piece  gazowe w domach. Tak jak w tradycyjnych  mieszkaniach prędko nie spotkamy ogrzewania podłogowego, tak w domach już spotyka się to rozwiązanie. Niestety, ale w blokach mieszkalnych po prostu nie ma warunków na montaż tak obszernego systemu. Ogrzewanie podłogowe najlepiej jest montować już podczas budowy domu, ale założenie takiej instalacji w już dawno powstałym budynku nie jest problemem. Wymaga to trochę czasu i wkładu finansowego, ale inwestycja może się zwrócić. W kolejnych częściach dowiesz się jak zamontować ogrzewanie podłogowe elektryczne i przekonasz się o zaletach tego rozwiązania.

Rodzaje systemów ogrzewania podłogowego

Wyróżniamy dwa rodzaje ogrzewania podłogowego:

– Ogrzewanie podłogowe wodne

– Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Pierwsze rozwiązanie jest tym najpopularniejszym i najczęściej stosowanym w budynkach mieszkalnych. Ogrzewanie wodne spotyka się raczej w większych budynkach i montuje się je już podczas budowy. Jest ono dużo bardziej skomplikowane od elektrycznego, więc nie jest tak często używane jak elektryczne. Drugi zaś rodzaj ogrzewania jest tym, o którym najczęściej myślimy, mówiąc o ogrzewaniu podłogowym. Jest ono nieskomplikowane w montażu oraz tanie w utrzymaniu, dzięki czemu duża część ludzi decyduje się zmienić tradycyjne ogrzewanie gazowe na podłogowe.

Ogrzewanie elektryczne – zasada działania

Jak sama nazwa wskazuje, cały system ogrzewania elektrycznego opiera się na przewodach elektrycznych, które przekształcają energię elektryczną, na cieplną. Przewody grzejne rozmieszczone są równolegle na całej powierzchni domu, więc mamy pewność, że każde w każdym pomieszczeniu będzie taka sama temperatura. Aby instalacja była równa, to przerwy pomiędzy przewodami grzewczymi wypełnia się specjalnym wypełniaczem. Aby cały układ był oszczędny, to pod przewodami umieszcza się płytę izolacyjną, która zapobiega „uciekaniu” ciepła.  Całym systemem możemy sterować za pomocą termostatu.

Ogrzewanie wodne – zasada działania

W tym systemie również mamy do czynienia z szeroką instalacją, lecz zamiast przewodów, są rury wodne. Zasada działania tego systemu opiera się głównie na cyrkulacji wody z kotła wodnego, poprzez rury. Z racji, że taką instalację należy podłączyć do systemu podgrzewania wody, to prace montażowe muszą być przeprowadzane przez wykwalifikowane osoby, a więc sami nie jesteśmy w stanie wykonać takiej instalacji. Oczywiście zatrudnianie specjalisty wiąże się z dodatkowymi kosztami. Rury łączy się z systemem grzewczym przy pomocy kolektora. Tak jak w poprzednim systemie, sterowanie odbywa się przy użyciu termostatu.

Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego

Przykładowa mata UFH
Przykładowa mata UFH

Jak w przypadku każdych prac remontowych, na początku należy dokonać wszystkich niezbędnych pomiarów. Musimy rozplanować rozmieszczenie przewodów elektrycznych, obliczyć ich dokładną ilość, co pozwoli nam przy okazji oszacować koszty. Oczywiście całość montuje się na specjalnych matach UFH. Przy planowaniu rozmieszczenia elektryki, miejmy na względzie, że mata nie powinna znajdować się pod urządzeniami elektrycznymi i należy unikać montażu bezpośrednio przy krawędziach pomieszczenia. Oczywiście przed przystąpieniem do prac montażowych należy usunąć dotychczasową podłogę tj. panele, czy kafelki.

Pierwszym krokiem podczas montażu systemu, jest zaizolowanie powierzchni, matą izolacyjną.

Mata izolacyjna
Mata izolacyjna

Każda mata UFH posiada swój przewód zasilający. Warto sprawdzić gdzie on się znajduje, aby móc bezproblemowo przygotować się do zasilenia systemu. Uprzednie sprawdzenie tej informacji zapobiegnie późniejszym problemom. Aby przygotować się do zasilenia układu, wystarczy tak naprawdę wywiercić otwór w ścianie, w miejscu gdzie mata ma swoje zasilanie.

Teraz można przystąpić do etapu układania mat elektrycznych. Jest to najprostszy etap, ponieważ mamy już przygotowane podłoże, obliczone wymiary oraz ilość mat. Teraz wystarczy je odpowiednio ułożyć. Aby zrobić to poprawnie, należy zacząć układanie blisko termostatu, gdyż ułatwi to połączenie maty z termostatem w późniejszym etapie. Przed rozpoczęciem rozkładania mat, należy pamiętać o usunięciu folii zabezpieczającej. Maty możemy swobodnie układać w każdym kierunku. Chcąc zmienić kierunek układania maty, wystarczy naciąć matę w taki sposób aby nie uszkodzić przewodów. Maty te zostały tak przystosowane, żeby można je było swobodnie przycinać. Jeżeli już przytniemy matę, to wystarczy „wygiąć” przewód elektryczny i możemy kontynuować układanie.

Na samym końcu, należy podłączyć sondę, która mierzy temperaturę oraz termostat, służący do sterowania temperaturą. Do tego celu możemy zatrudnić elektryka, ale jesteśmy w stanie zrobić to  na własną rękę, ponieważ wystarczy podążać za instrukcją podłączania termostatu.

Różnice w obu systemach – krótkie podsumowanie

Elektryczny system ogrzewania opiera swoją pracę na przewodach elektrycznych, natomiast wodny na rurkach z wodą, którą trzeba uprzednio podgrzać. Co do montażu, to jest on o wiele prostszy w przypadku elektrycznego systemu. Ponadto możemy go zamontować sami, a system wodny musi zamontować osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Cenowo lepiej wygląda sprawa z systemami elektrycznymi,  ponieważ instalacja systemu wodnego wiąże się z wysokimi opłatami względem elektrycznego. Mimo że energia elektryczna jest droższa od wody, to instalacja wodna i tak nadal może być droższa od elektrycznej.

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Jest wiele zalet i wad ogólnie pojętego ogrzewania podłogowego. Oba rodzaje systemów ogrzewania, a mianowicie elektryczne oraz wodne, mają wiele wspólnych cech, a co za tym idzie wiele wspólnych wad i zalet.

Zalety

Pierwszą zaletą stosowania ogrzewania jest komfort użytkowania. W przeciwieństwie do tradycyjnych kaloryferów, które emitują ciepło tylko w jednym miejscu, ogrzewanie podłogowe pozwala utrzymać jednakową temperaturę w całym pomieszczeniu. Jak dobrze wiadomo, ciepłe powietrze unosi się ku górze i w kaloryferach cyrkulacja powietrza wygląda tak, że po „dojściu” do sufitu, przemieszcza się dalej w głąb pokoju. Zastosowanie ogrzewania podłogowego sprawia, że temperatura w pomieszczeniach jest wszędzie równa. Jedynie pod sufitem jest trochę zimniej niż przy podłodze.

Kolejną zaletą wynikającą z takiego ułożenia maty grzewczej jest na pewno większa powierzchnia grzewcza. Co to oznacza? – Możliwe jest ogrzewanie większego obszaru niż w przypadku tradycyjnych kaloryferów. Ponadto, aby ogrzać cały pokój, nie jest potrzebna aż tak wysoka temperatura jak w wypadku zwykłych grzejników. Przyczyni się to do zdecyodowanego obniżenia kosztów.

Kolejną zaletą jest możliwość ogrzewania przez cały rok. Jak wiadomo, kaloryfery czynne są jedynie w okresie zimowym, a są pomieszczenia w których ogrzewanie by się przydało – Takim miejscem jest na przykład łazienka. Sytuacja, gdy wychodzimy z kąpieli i musimy stawać na zimne kafelki – To nie jest zbyt przyjemne, dlatego możemy ogrzewać łazienkę przez cały rok.

Kontynuując, z racji że ogrzewanie podłogowe działa nieco inaczej niż tradycyjne, to straty ciepła wyglądają inaczej. Zwykły kaloryfer ogrzewa powietrze, które po prostu się ulatnia, a maty grzewcze ogrzewają panele, kafelki itp. dzięki czemu straty ciepła są zdecydowanie niższe.

No i oczywiście ogrzewanie podłogowe jest całkowicie schowane i niewidoczne, dzięki czemu nie zajmuje miejsca i nie psuje ogólnego wizerunku domu.

Ostatnią już zaletą jest możliwość łatwego programowania i sterownia temperaturą w swoim domu. W nowoczesnych termostatach możliwe jest sterowanie układem nawet bezprzewodowo, a w jeszcze innych możemy dowolnie ustawić i regulować  temperaturę w zależności od warunków. W sumie ogrzewanie podłogowe może być elementem inteligentnego domu.

Wady

Główną wadą jest obowiązek stworzenia rozbudowanego systemu. Jeżeli nasz system będzie zbyt „rzadki” to znaczy, że użyjemy mało mat grzejnych, to nie osiągniemy oczekiwanego efektu. Nawet więcej – Będziemy wręcz zawiedzeni brakiem efektów. Będzie to wynikało z niskiej wydajności układu i wtedy pozostaje tylko dogrzewać pomieszczenia tradycyjnymi grzejnikami, co jest całkowicie nieopłacalne.

Kolejną wadą mogą być koszty, ponieważ mogą być one wyższe niż te, które przypuszczaliśmy. Zakładanie takiego systemu przez osoby wykwalifikowane też nie należy do najtańszych. Jeżeli więc nie zdecydujemy się montować ogrzewania samemu, to może być to zwyczajnie nieopłacalne. Mimo iż będziemy płacić mniej za ogrzewanie, to i tak nasza inwestycja może się długo zwracać. Koszt takiego układu to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w dużych domach. W mniejszych może on się zamknąć w kwocie kilkunastu tysięcy złotych, więc już nie jest tak źle.