Baza wiedzy Blog

Ordroid – co to jest?

Ordroid- czym jest?

Ordroid jest alternatywą dla Raspberry Pi. Jest to połączenie pełnoprawnego komputera, wraz z Arduino. Na rynku są trzy wersje tego urządzenia:

– Ordroid – C1+ ( 35$ )

– Ordroid – C2 ( 46$ )

– Ordroid – XU4 ( 59$ )

Warto wspomnieć że wszystkie powyższe komputery są wielkości dłoni.

Ordroid C1+

Ordoid C1+

Wszystkie te wersje różnią się między sobą specyfikacją techniczną. Najtańszy model wyposażony jest w cztero-rdzeniowy procesor Cortex A5 o taktowaniu 1.5 GhZ, układ graficzny mali 450. Wersja C1+ posiada jedynie 1 GB pamięci operacyjnej RAM oraz 40 pinów GPIO do programowania oraz 7 pinów I2S potrzebnych np. do podłączenia modułu HI-Fi . Urządzenie wyposażone jest w cztery wyjścia USB oraz jedno micro USB OTG ( oznacza to że po użyciu odpowiedniej przejściówki może być pełnoprawnym USB ). Poza tym na wyposażeniu znajduje się wyjście Ethernet oraz micro HDMI. Warto wspomnieć również o odbiorniku podczerwieni. System może pracować pod kontrolą systemu Ubuntu, albo Android OS.

Ordroid C2

Ordroid C2

Kolejny model, Ordroid C2 jest jedynie ulepszoną wersją poprzednika. Posiada on praktycznie taką samą specyfikację, czyli cztero-rdzeniowy procesor Cortex A5, układ graficzny mali 450, 40 pinów GPIO oraz & pinów I2S. Również posiada 4 wyjścia USB, oraz jedno micro USB OTG, wyjście Ethernet i micro HDMI i również posiada odbiornik podczerwieni. Główną różnicą są dwa gigabajty RAM-u oraz fakt że może on pracować na Androidzie 6.0. Cena jest tylko trochę wyższa jedynie ze względu na drobne poprawki względem poprzednika.

Ordroid XU4

Ordroid XU4

Model Ordroid XU4 wyraźnie różni się od innych. Uwagę przyciąga obecność pełnego wentylatora, a nie jedynie radiatora. Poza tym specyfikacja techniczna jest dużo lepsza niż w przypadku innych modeli. Po pierwsze ośmiordzeniowy procesor Samsung Exynos 5422, 4 rdzenie taktowane z prędkością 2GhZ ( procesor Cortex  A15 ) i kolejne 4 rdzenie taktowane z prędkością 1.4 GhZ ( Cortex A7 ). Znajdziemy tutaj również 2 GB pamięci RAM. Układ graficzny Mali-T628 jest trochę wydajniejszy od Mali 450 zastosowanego w modelach C1+ oraz C2. W modelu XU4 znajdziemy 2 wyjścia USB w standardzie 3.0 oraz jedno zwykłe 2.0 oraz wyjście Ethernet . Ponadto  znajduje się tu również pełnoprawny port HDMI, oraz wejście na zasilacz DC 5V. Urządzenie również posiada odbiornik podczerwieni oraz 42 piny GPIO, czyli o dwa więcej niż w innych modelach.

Wyższość Ordroida nad Raspbery Pi

Jak powiedziano we wstępie jest to alternatywa dla Raspberry Pi. Ordroid pracuje pod kontrolą tego samego systemu co popularna „malinka”, dzięki czemu programowanie obu komputerów wygląda niemal identycznie. Ordroid jednak przewyższa możliwościami Raspberry Pi. Specyfikacja jest dużo lepsza w przypadku Ordroida, co przekłada się na wyższą wydajność pracy. Poza tym nawet wersja C1+ ma lepszą specyfikację od „malinki”, oferując przy tym niższą cenę. To jeszcze nie koniec zalet tego urządzenia, z tak dobrą specyfikacją, urządzenie może znaleźć zastosowanie jako domowe centrum rozrywki, po zainstalowaniu na nim systemu Android (od wersji C2 może to być nawet Android w wersji 6.0). Osobiście uważam że warto zainwestować w jakiegokolwiek Ordroida, nawet najtańszego, ponieważ za niską cenę otrzymujemy solidny komputerek z możliwością programowania.