Baza wiedzy

Panele Fotowoltaiczne

Czym są panele fotowoltaiczne?

Generalnie, panele fotowoltaiczne służą do zamiany energii słonecznej na energię elektryczną. Co więcej, takie panele można stosować jako indywidualne źródło zasilania, bądź podłączyć je do tradycyjnej sieci i naprzemiennie korzystać raz z „własnego” prądu, a gdy słońce zajdzie, to korzystamy z tradycyjnego rozwiązania. Co zrozumiałe, panele fotowoltaiczne znajdują zastosowanie jedynie w domach jednorodzinnych, chociaż prawdopodobnie kwestią czasu będzie, gdy będą one stosowane w blokach mieszkalnych. Za pomocą takich paneli, z powodzeniem będziemy mogli zasilić większość urządzeń oraz sprzętów domowych.

Rodzaje systemów paneli fotowoltaicznych

Jak już wspomniano, wyróżniamy dwie sytuacje. Po pierwsze możemy korzystać wyłącznie z własnej energii, którą przyniosą nam panele fotowoltaiczne. Jest to wadliwe rozwiązanie, ponieważ często może to nie wystarczyć. Co prawda jest możliwość podłączenia baterii, które będą odpowiedzialne za przechowywanie energii, dzięki czemu wszystkie „nadwyżki” będą gromadzone i się nie zmarnują. W tym przypadku należy się liczyć ze sporymi kosztami akumulatorów oraz z ograniczonymi zasobami prądu.

Drugim rozwiązaniem jest podłączenie systemu paneli pod tradycyjną sieć prądową. Główną zaletą tego rozwiązania, jest to że gdy słońce zajdzie, to prąd mamy dostarczany z gniazdka. Nigdy nie znajdziemy się w sytuacji, że zabraknie nam energii elektrycznej. Również gdy panele w ciągu dnia zgromadzą nadmiar energii, to nie zmarnuje się ona. Zawsze pozostaje nam możliwość sprzedania uzyskanej energii z powrotem do elektrowni drogą przewodową.

Zasada działania paneli fotowoltaicznych

Na wstępie należy zaznaczyć, że każdy „panel” składa się z wielu osobnych ogniw słonecznych, które odpowiedzialne są za zamianę energii. To właśnie dlatego panele są tak wydajne – Dzięki zastosowaniu szerokiego układu ogniw, które dają większe efekty dopiero gdy działają razem. Szeregowe ułożenie elementów przyczynia się do uzyskania dużej ilości energii elektrycznej. Komórki, z których zbudowane są panele, wykonane są z półprzewodnikowego metalu i gdy padają na nie promienie słoneczne, to wytwarzają wokół siebie pole elektryczne. Co zrozumiałe i logiczne, im więcej słońca, tym lepsza wydajność paneli fotowoltaicznych. Jednak np. pochmurny dzień nie wyklucza poprawnego działania instalacji.

Montaż instalacji oraz konserwacja

Instalacja jest bardzo prosta, ponieważ panele dostępne są w wielu kształtach i z łatwością można je dopasować do dachu. Generalnie panele fotowoltaiczne powinno montować się jak najwyżej, aby mieć pewność że nie są one zasłaniane przez inne obiekty. Aby wykorzystać całkowity potencjał paneli, musimy umieścić je w takim miejscu, do którego słońce zawsze dochodzi. Praktycznie wszystkie instalacje fotowoltaiczne jakie możemy spotkać są zamontowane na dachu, ponieważ wtedy słońce świeci na całą powierzchnię paneli. Co jeszcze ważne, najlepszy efekt osiągniemy montując panele „pod skosem”.

Na szczęście większość dzisiejszych domów posiada dachy skośne. O czym należy pamiętać montując instalację fotowoltaiczną na takich dachach? Panele muszą być skierowane na południe, w przeciwnym wypadku ich potencjał nie zostanie wykorzystany. Panele najlepiej zamontować pod kątem około 35 stopni od poziomu. Wtedy będą one pracowały najefektywniej. Oczywiście nie zawsze jest możliwość montażu akurat w kierunku południowym, więc dopuszcza się montaż również od strony południowo – wschodniej, lub południowo – zachodniej. Wtedy należy trochę zmniejszyć kąt nachylenia. Jeżeli istnieje możliwość regulacji paneli nawet po ich zamontowaniu, to warto ustawić je pod nieco większym kątem na okres zimowy. Wynika to z innego obiegu słońca na niebie – Jak wiadomo, podczas zimy słońce znajduje się niżej niż latem, więc warto wziąć to pod uwagę.

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana pod kątem 40 stopni
Instalacja fotowoltaiczna zamontowana pod kątem 40 stopni

Co do konserwacji, to nie jest ona skomplikowana. Z racji, że panele fotowoltaiczne same w sobie są proste w budowie, to niewiele może się w nich zepsuć. O to nie należy się martwić, natomiast trzeba dbać o utrzymywanie instalacji w czystości. Wystarczy raz na jakiś czas przemyć panele przy użyciu ciepłej wody. Same panele wystarczają nawet na 30 lat pracy, ale jest jeden element, który trzeba w nich wymieniać. Tym elementem jest falownik, który należy wymienić po upływie 10-15 lat. Koszt takiego urządzenia to od 2 do 5 tysięcy złotych.

 

Zalety wynikające z użytkowania instalacji fotowoltaicznych

Po pierwsze, co najważniejsze, to oszczędność. Co prawda montaż paneli fotowoltaicznych wiąże się z wysokimi opłatami, ale inwestycja szybko się zwróci i rachunki za prąd się obniżą. Poza tym, ekologia, ponieważ do produkcji energii wykorzystujemy odnawialne źródło jakim jest słońce. Nie zużywamy węgla, z którego obecnie produkuje się najwięcej energii w elektrowniach cieplnych. Kontynuując, używając własnej energii elektrycznej, jesteśmy całkowicie niezależni od elektrowni. Mamy pewność, że nie zabraknie nam prądu, ponieważ w przypadku instalacji fotowoltaicznych nie zdarza się to tak często. Proszę się zastanowić, ile razy dostawca energii zawiódł was w najmniej oczekiwanym momencie? – Takie sytuacje się zdarzają i są one nieuniknione. Ostatnią zaletą jest „bezobsługowość”, ponieważ nasza praca kończy się w momencie zamontowania paneli. Potem czerpiemy już same korzyści. No i jeszcze wymiany falownika, ale to tylko raz na 10 lat, więc nie jest to dużo pracy.

Generalnie, instalacje fotowoltaiczne stają się coraz modniejsze, i dobrze. W ten sposób oszczędzamy środowisko oraz pieniądze. Jak widać płyną z tego same korzyści, więc jeżeli masz dom, to warto byłoby spróbować takiego rozwiązania.