Baza wiedzy Blog

Płytki Stykowe

Do czego służą płytki stykowe?

Płytki stykowe inaczej zwane prototypowymi mają szerokie zastosowanie w elektronice. Występuje ich kilka rodzajów, od małych które mają 170 pól, aż po takie które mają po kilka tysięcy pól. Płytki te używa się głównie, jak sama nazwa mówi do tworzenia prototypów projektów, ale często używa się je wraz z arduino. Dzięki takim płytkom nie musimy nic lutować tylko wystarczy zamontować układ.

Budowa płytek stykowych

Płytka stykowa w środku

Rozmieszczenie pinów w płytce stykowej

Płytki te są zbudowane z kilkunastu metalowych płytek zamkniętych w obudowie.  Płytki umieszczone po bokach przeznaczone są do zasilania to znaczy, że do nich podłączamy zasilanie. Płytki w środku umieszczone są w rzędach i prąd do nich dostarczamy przez połączenie ich zasilaniem. W każdym rządku jest po pięć wejść, tak zwanych pinów. Ważne że aby układ działał poprawnie, do jednego rzędu wpinamy jeden element ( Wyjść jest aż 5 żeby ułatwić połączenia poprzez możliwość układania w różnej pozycji ). Oczywiście wszelkie łączenia na płytce wykonujemy z użyciem przewodów połączeniowych

przewody połączeniowe

Przykłady

Wszystko dotychczas może wydawać się trochę niezrozumiałe więc można to pokazać na prostym przykładzie.

Przykład 1

Na początek zasilanie. Jak widać użyto dwóch baterii AA i podłączono je pod „listwę zasilającą”. Z listwy podano zasilanie na przycisk i anodę diody podłączono do „minusa”. Należy zwrócić uwagę że każdy element jest włożony do osobnych pinów: Dwie nóżki diody są osobno, oraz dwie nóżki przycisku są osobno ( Rezystor służy do połączenia dwóch elementów więc musi być wpięty w piny diody oraz przycisku ).

Teraz podobny układ, ale z użyciem arduino:

Przykład 2

Również mamy układ z diodami, który możemy dowolnie zaprogramować np. żeby diody po kolei się zapalały. Ten przykład jest akurat mniej skomplikowany niż poprzedni. Napięcie idzie do diody przez rezystor od arduino a minus z listwy jest podłączony do uziemienia.

Powyższe przykłady są bardzo proste ale płytki stykowe można a nawet należy używać w bardziej skomplikowanych układach takich jak te:

przykład 4

Przykład 5

Dodatkowe informacje

Prace z płytkami prototypowymi ułatwia fakt że wszelkie dostępne na rynku moduły są kompatybilne tzn. możemy je podłączyć, ponieważ mają idealnie dobrane piny. Poza tym na rynku istnieje dużo modułów ułatwiających pracę z płytkami stykowymi takie jak np. moduły zasilające:

Moduł zasilający

Dzięki takiemu rozwiązaniu, będziemy mogli zasilić płytkę nawet poprzez USB.

Cena i podsumowanie

Cena takiej płytki waha się od kilku do kilkunastu złotych w zależności od wielkości i ilości pinów. Posiadanie takiej płytki znacznie ułatwia pracę z arduino oraz pomaga w realizacji większych projektów.