Rejestratory NVR i DVR – Systemy monitoringu

Systemy telewizji dozorowej stają się coraz popularniejsze. Z racji na prostotę działania, niską awaryjność, wiele firm używa tych systemów aby chronić swoją firmę. Co więcej, nawet w domach możemy spotkać się z systemami kontroli dostępu, w tym również telewizją dozorową.

Telewizja dozorowa, to najprościej mówiąc system połączonych kamer, które zapisują dane na rejestratorze. Najlepiej sprawdza się to, gdy działa razem z systemami kontroli dostępu. Mamy wtedy możliwość lepszej i dokładniejszej konfiguracji, ponieważ np. możemy aktywować kamery po wykryciu ruchu przez czujniki.

Główną rolę w systemach telewizji dozorowej odgrywają rejestratory. Wyróżniamy dwa rodzaje rejestratorów, które używa się w konkretnych sytuacjach. Rejestratory DVR (Digital video recorder ) używa się w przypadku tradycyjnych systemów CCTV, w których wykorzystuje się kamer przemysłowych CCTV. Drugi zaś rejestrator NVR ( Network video recorder ) używany jest w nowoczesnych systemach CCTV, w których korzysta się z kamer internetowych IP.

Monitoring NVR

Systemy monitoringu NVR wyposażone są w najnowsze technologie, aby zapewnić jak najlepszy poziom bezpieczeństwa. Co najważniejsze, w systemach NVR używa się kamer IP, a więc dane z nich przesyłane są za pośrednictwem przewodów Ethernet, z jakimi mamy do czynienia na co dzień np. w routerach. Kamery IP są w stanie samodzielnie przechwytywać obraz, przetwarzać go i następnie przesyłać do rejestratora. Co ważne, kamery IP są w stanie nagrywać i przetwarzać poza obrazem również dźwięk audio. Z racji zastosowania najnowszych technologii, kamery IP posiadają wiele „inteligentnych” funkcji takich jak np. Rozpoznawanie twarzy.

Kamera internetowa IP
Kamera internetowa IP

Rodzaj stosowanych przewodów i zalety systemu

Co do przewodu, jaki stosuje się do komunikacji w systemach NVR, to jest to wcześniej wspomniany Ethernet. Stosuje się go, ponieważ posiada on wiele zalet. Do nich należą na przykład możliwość przechwytywania obrazu, dźwięku i zasilania kamery, co czyni cały system prostszym. Taki efekt osiągnięto dzięki zastosowaniu standardu PoE ( Power over Ethernet ), czyli pozwala to na przesył energii elektrycznej za pomocą skrętki komputerowej.

Przewód Ethernet
Przewód Ethernet

Kolejna zaleta dotyczy ekonomii, ponieważ skrętka komputerowa jest dużo tańsza od przewodu koncentrycznego, stosowanego w tradycyjnych systemach CCTV. Ponadto skrętka jest cieńsza, więc łatwiej jest ją poprowadzić w bardziej rozbudowanych systemach telewizji dozorowej. Przewody Ethernet są bardzo łatwe w wymianie, a w części przypadków nawet nie będziemy musieli ich stosować. Kamery internetowe mogą się bowiem komunikować z rejestratorem bezprzewodowo – Wystarczy, że te urządzenia będą w tej samej sieci WiFi. Teraz przejdźmy to wad, a ich nie jest dużo, a w zasadzie to tylko jedna. Maksymalna długość jednego przewodu Ethernet może wynosić tylko 100 metrów, aczkolwiek jest na to rozwiązanie. Możemy przecież używać przełączników sieciowych, które pozwolą nam łączyć urządzenia ze sobą. Ponadto rozwiązanie to wcale nie pogorszy jakości wideo i audio rejestrowanego przez kamerę. Ta funkcja przydaje się w przypadku bardzo rozbudowanych systemów, ponieważ możemy połączyć nawet kamery znajdujące się na różnych końcach świata.

Co do jakości obrazu i dźwięku, to są one o wiele wyższe niż w przypadku rejestratorów DVR. Rejestratory NVR odbierają czysty sygnał cyfrowy z kamer, więc co za tym idzie jakość automatycznie jest dużo lepsza.

Monitoring DVR

Zacznijmy od tego, że rejestratory DVR stosowane są w przypadku tradycyjnych systemów CCTV, które zostały już wyparte przez kamery internetowe. Co prawda mają one kilka cech, które mogą skusić potencjalnych klientów. Jeżeli nie zależy nam na rozbudowanej instalacji, to nadal możemy rozważyć tą opcję, ponieważ jest ona dosyć tania. Kamery analogowe, oferują mniej funkcji, ale dzięki temu są tańsze, co często jest decydującym czynnikiem.

Kamery analogowe, powszechnie nazywane kamerami CCTV są tanie i to jest ich jedyną zaletą. Tak naprawdę nie mają one podejścia do kamer IP. Posiadają dużo mniejsze rozdzielczości obiektywów oraz są mniej funkcjonalne. Ponadto na rynku obecnie jest strasznie mały wybór kamer analogowych, więc ciężko będzie nam dobrać coś co odpowiada naszym preferencjom. Teoretycznie przewód koncentryczny nie pozwala na przesył audio, więc mało kamer obsługuje nagrywanie dźwięku. Praktycznie wygląda to nieco inaczej, ponieważ możemy zastosować osobne połączenie RCA do przesyłu audio. Co do funkcjonalności kamer analogowych, to zdarzy się, że spotkamy wbudowane oświetlenie podczerwone, które pomaga kamerze rejestrować obraz w nocy oraz w trudnych warunkach oświetleniowych.

Kamera analogowa CCTV
Kamera analogowa CCTV

Rejestrator DVR spełnia więcej funkcji niż ten stosowany w systemach NVR, ponieważ dodatkowo poza funkcją zapisywania i odtwarzania wideo, musi on uprzednio przetworzyć sygnał analogowy na cyfrowy. Jednak jest to po części zaleta, ponieważ eliminuje to problem złożoności systemów  NVR.

Rodzaj stosowanych przewodów i ich wady

Do łączenia elementów używa się stosunkowo drogiego przewodu koncentrycznego z końcówką BNC. Niestety przewód koncentryczny obarczony jest ogromną ilością wad, ale tylko część z nich dotyczy „zwykłych” użytkowników, ponieważ większość dotyczy dużych instalacji, w których system NVR sprawdzi się lepiej.

Przewód koncentryczny BNC

Pierwszą wadą jest brak możliwości prowadzenia zasilania przewodem koncentrycznym, więc musimy je doprowadzić osobnym przewodem, a co za tym idzie musimy rozmieścić urządzenia blisko gniazdek zasilających. Warto podkreślić, że rejestrator również nie zapewnia zasilania do kamer, więc każdą z osobna kamerę należy podłączyć do sieci elektrycznej.

Prowadzenie przewodów koncentrycznych nie należy do najłatwiejszych, ponieważ charakteryzują się one wysoką sztywnością oraz grubością względem skrętki komputerowej.

Mimo braku ograniczeń co do zasięgu przewodów koncentrycznych, obraz zacznie tracić na jakości już po 90 metrach. Nie zaleca się przekraczania tej odległości, a w tym pomogą nam  specjalne łączówki, używane w systemach CCTV. Oczywiście w systemach DVR nie mamy możliwości bezprzewodowego łączenia urządzeń.

Co do jakości obrazu, to jest on gorszy od tego, który spotkamy w systemach NVR.

Różnice

Generalnie, oba systemy posiadają swoje zalety i wady. Każdy z nich sprawdzi się w innych warunkach i decydując się na którykolwiek z nich należy mieć to na uwadze. Cenowo trochę lepiej prezentuje się system DVR, lecz nie oferuje on takiej funkcjonalności jak NVR, więc jeżeli nam zależy na możliwościach i funkcjach to lepiej dopłacić do bardziej nowoczesnego systemu. Osobiście polecałbym zainwestowanie w system monitoringu NVR, ponieważ starczy nam on na długie lata, a przynajmniej do momentu aż nie wyjdzie nowsza technologia. Systemy DVR znikają z rynku, więc nie ma co inwestować w przestarzałe konfiguracje. Jeżeli jednak nie zależy ci na rozbudowanym systemie, to system DVR w zupełności wystarczy.